Vyjmutí pozemku z půdního fondu ZPF
Jak proměnit pozemek na stavební parcelu
Je důležité se nezaleknout některých běžných mýtů a místo toho se řídit platnými předpisy a postupy.
Nejjednodušší postup, jak zjistit v jaké kategorii se váš pozemek nachází, je online Náhled do katastru nemovitostí. Zde zjistíme, jestli je pozemek zapsán například jako zahrada, orná půda, trvaní porost aj.
Zde je důležité si uvědomit, že druh pozemku uvedený v katastru nemá žádný vliv na to, jestli je pozemek stavební či nikoliv!
Rozhodující informace o tom, zda je pozemek určen pro výstavbu, nalezneme v územně plánovací dokumentaci dané obce. Dnes je již možné tuto dokumentaci pohodlně prozkoumat online na webových stránkách dané obce.
Pokud je pozemek v územním plánu označen jako "zastavitelné území", jste na dobré cestě a můžete se posunout k další fázi plánování vašeho stavebního projektu.
Veškerá půda, která bude trvale zastavěna, musí být vyjmuta ze ZPF - zemědělského půdního fondu proto není třeba vyjímat celý pozemek, ale jen plochu pod stavbou: (dům, terasa, chodník, příjezdová cesta, parkovací stání, bazén). Do této plochy se nezapočítávají jímky, ČOV, vodovody, ploty, atp.
Jak pozemek vyjmout z půdního fondu?
O vyjmutí musíte žádat na speciálním formuláři, který zpravidla získáte od příslušné obce. K němu doložíte potřebné dokumenty, kterými jsou výpis z katastru nemovitostí, situační zákres stavby, odvodnění, pedologický posudek, bilanci skrývky a údaje o odvodnění.
Při vyjmutí pozemku z půdního fondu se neplatí správní poplatky, ale poplatek za vyjmutí, což je jakási kompenzace za vyjmutí z půdního fondu. Jeho výše se vypočítává z bonity půdy vyjímaného pozemku (BPEJ)
Jak zjistit poplatek za vyjmutí ze ZPF
Opět využijeme online Náhled do katastru nemovitostí. Zde u svého pozemku hledejte výraz BPEJ (bonita půdy), po kliknutí na BPEJ zjistíte v jaké třídě ochrany se nachází.
A nyní použijte například tuto on-line kalkulačku: VÝPOČET ZPF
Zpravidla se jedná o částku v řádu desítek korun za m2 a po výsledném násobení plánovanou zastavovanou plochou se nejedná o přehnaně vysoké částky.
Příklad:
BPEJ 36000 = 169 Kč /m2
X 200 (plánovaná zastavěná plocha m2) = 33.800 Kč
Poplatek za vyjmutí 200 m2 pozemku s tímto BPEJ bude stát tedy necelých 34 tis. Kč.
BPEJ 74300 = 47 Kč / m2
X 200 (plánovaná zastavěná plocha m2) = 9. 400 Kč
Poplatek za vyjmutí 200 m2 pozemku s tímto BPEJ bude stát necelých 10 tis Kč
Na rozhodnutí úřadu budete čekat 30 – 60 dní a toto rozhodnutí poté přiložíte ke své žádosti a o stavební povolení.
Pozemek bude v katastru aktualizován až po dokončení stavby a zápisu do katastru.
Pokud si nejste jisti tím, zda-li zvládnete vyřídit veškeré dokumenty, můžete se obrátit na firmy, které za vás dokumenty vyřídí. Například zde: Pomoc s vyjmutím ze ZPF
Máte-li dotazy, neváhejte se na mě obrátit.
Martina Horáková
602 300 791